Deník vděčnosti

Píšete si svůj deník vděčnosti?

   Existují i na to skvělé aplikace, ale třeba takové psaní deníku, je k tomu asi to nejlepší. Když totiž dáváte myšlenku na papír a prochází Vám přes psaný text, ještě více prožíváte danou emoci. Je to samozřejmě možná pro někoho nekomfortní. V dnešní době mobilních telefonů a počítačů je pro nás snadnější to naťukat a zápis je hotový hned. Jenže prostě psaný text dnes nic nenahradí. Zapsat si věci do deníčku, který si pro to sami vyberete, možná si ho dozdobíte a budete si ho hýčkat jako svoji svatyni či zlatý grál.

Ptáte se proč?

   Je dokázané, že pokud si vedeme deník vděčnosti každý den, pokud zapisujeme každý den minimálně 5 věcí, za které jsme vděčni, pomáhá nám to udržovat si pozitivní mysl. Ta dokáže to, že nám odráží pozitivní věci i v reálném životě. Donutíme mysl vidět věci z té pozitivní stránky. Místo problému dokážeme vidět výzvu ke zdolání překážky. Z nedostatku energie a nechuti cokoliv dělat uvidíme svůj čas pro sebe a čas na odpočinek. Z nedostatku uvidíme možnost zamyslet se nad věcmi jinak a vymyslet řešení. Naše mysl je sofistikovaný nástroj, který když použijete tak, aby pracovala pro Vás, dokážete s ní úplně vše.

Každá zapsaná věc je realitou našeho dne

   Proto je vhodné nejen pozitivně afirmovat, ale též prožívat svoji vděčnost každý den. Ze začátku to pro Vás budou věci, které jsou takzvaně velké. Např. jsem vděčná, za střechu nad hlavou. Jsem vděčná za teplo, které doma mám. Jsem vděčná za vodu, kterou mohu pít. Jsem vděčná za auto, které mě doveze za svými blízkými. Jsem vděčná za zdraví, které mi slouží. Jsem zdravá za tělo, které je pružné a zvládá každodenní nápor, kterým ho vystavuji. Vidíte, že těch věcí, když si k tomu sednete a zamyslíte se nad tím, najdete opravdu mnoho.

Konstantnost a disciplina je klíč

    Nevěřím, že by si někdo nenašel ani jednu věc, za kterou by byl ve svůj den šťastný. Abyste udrželi konstantnost a opravdu si denně zapsali do deníku vděčnosti alespoň 5 věcí, tak začněte přesně jen s 5 věcmi. Chci tím říct, abyste se zbytečně nezahltili tím, že si napíšete seznam A4 a řeknete si uf, a teď nemusím 5 dní nic psát. Takhle to nefunguje. Vaše mysl není nastavená na to, aby byla schopná po jedné věci pozitivně myslet další dny. Je to stejné jako se cvičením. Buď budu pravidelně posilovat svaly třeba každý den 15 minutovým cvičením a tím dojde k tomu, že jednak udržuji sama sebe v konstantnosti, mám sebedisciplinu a  k výsledkům dojdu taky, jen mám větší pravděpodobnost, že dám návyk svému tělu to opakovat a pokud se stane, že vynechám, tělo, svaly a mysl má paměť. Nic závratného se nestane. Pokud cvičím, chci dosáhnout výsledků hned, chodím cvičit 3 krát týdně dlouhé série cviků, určitě k tomu dojdu taky, ale jakmile týden vynechám, těžko se Vám do toho vrací.

Postačí denně 5 věcí

   Proto je důležité nepřepalovat se, opravdu si říci na zapsání 5 věcí si najdu každý den čas, protože Vám to zabere pár minut Vašeho času. Večer si je zapište, pouze 5 věcí, nic víc. Bude Vám jich tam skákat spousty, ale vy si vyberte jen ty, které jsou pro vás opravdu nejsilnější, kde cítíte opravdovou vděčnost za to, že se dnes staly. Ráno vstávejte s tím, že si je přečtete. Nechte si je klidně u postele , večer si je zapište , ráno si je přečtete. Tak to opakujte stále dokola. Časem se to stane Vaši denní rutinou a věřte mi, budete z toho opravdu maximálně těžit. Budete schopni v každém problému vidět výzvu. Budete schopni se zaměřit na řešení problémů, ne na jejich vytváření. Budete věci přijímat s nadhledem, protože vy víte, že každý den je 5 věcí, za které jste vděční a ty pořád narůstají. Tím, že si budete každý den psát jinou věc, za měsíc těch věcí bude mraky. Možná, že se budete ze začátku opakovat, to nevadí. Principem je nepřestávat a stále pokračovat.

Přijde změna myšlení

   Bude se Vám i žít s daleko větší lehkostí a nebudete řešit neustále nějaký problém. Psát deník vděčnosti je jako balzám na nervy, který Vám pomůže se nenechat semlít v každodenním životě okolnostmi, které na nás působí. Je to velký pomocník k udržení pozitivního myšlení a velkým bonusem k tomu je, že začnete ve svém životě vidět v pozitivním slova smyslu. Těch negativně naladěných lidí je tady stále dostatek, ale díky tomu, se Vás to nebude dotýkat. Prakticky si dovolím říct, že i když ti lidé kolem Vás jsou, dokážete to vnímat úplně z jiného úhlu pohledu.

Tvoříme si svoji realitu

   Tak jak se říká, že každá mince má dvě strany, stejné je to i tady. Každá věc je černá a bílá, na světě se střída noc a den, působí na nás energie jing a jang, tak stejně i tady máme na výběr na jakou stranu mince koukám. A pokud se mi ta jedna omrzela a už mi nebaví si neustále na něco stěžovat, hledáte ve svém životě něco víc, tohle je perfektní věc, jak začít. Každý je strůjcem svého štěstí a my si opravdu vytváříme svoji vlastní realitu.

Naučte to svoje děti,své partnery

   S deníkem vděčnosti můžete seznámit i rodinu, své děti, svoje partnery. Každý večer, když se sejdete u stolu při večeři nebo jdete uspávat děti, naučte je už teď, pojmenovat 5 věcí, za které jsou ten den vděčný. Pomůže Vám to nejen zlepšit a zkvalitnit vztahy v rodině, ale také se dozvíte, co potěšilo toho druhého, za co je vděčný. Děti mají tu nádhernou schopnost být velmi upřímní a věřte mi, že jejich vděčnost Vás naprosto odbourá. Budete vnímat svoje děti jako bytosti s velkým B, protože i tenhle malý človíček prožívá svoje pády a vzlety a vše na něj působí.

Napište si je hned

  Přeji Vám ať je Váš deník vděčnosti krásný, píšete si to do Vašeho vlastního deníku štěstí. Je jedno, jak ho pojmenujete, ale milujte ho a až do něj vtisknete každý den pár řádků, podívejte se na ty věci a prožijte tu vděčnost za to, že jste si to dovolili. A klidně to udělejte hned. Napište si 5 věcí, za které už teď jste vděční.

  1. Za možnost nového dne, kdy si mohu tvořit svoji vlastní realitu.
  2. Za střechu nad hlavou a teplo domova
  3. Za milujícího partnera
  4. za pohodlnou postel, na kterou denně uléhám.
  5. Za ranní rutinu, která mi pomáhá začít den.

Začněte

    Zabralo mi to ani ne dvě minuty, to není zase taková tragédie. Často věci neděláme jen proto, že si myslíme, že na ně nemáme čas, ale ani jim nedáme možnost začít. Začněte dnes, začněte teď hned. Prostě jen začnete.

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!