Ranní rutina – proč je důležité zařadit ji do svého dne

Co si představíte pod pojmem ranní rutina, když zbystříte tento název?

   Pro mě už je to spojení věcí, které dělám každé ráno jen pro sebe, proto se již na to těším. Jsem ve fázi, kdy už i když ráno brzy vstávám, si najdu čas na svoji ranní rutinu. Jenže bez plánů takové věci většinou nefungují, protože když chvátáme, jsme lidé, kteří nechtějí brzy vstávat, vstávají na poslední chvíli, tak mají problém vůbec s tím, zařadit si do života svoji denní rutinu.

Jak jsem to tedy dokázala já?

  Prostě jsem jednoduše začala a sledovala, co to se mnou dělá, jak se u toho cítím a zda mi to v něčem prospívá. Jsou dny, kdy vyskočím před zazvoněním budíku a jsem šťastná, že mohu cvičit a meditovat a jsou dny, kdy budík se odsouvá na poslední chvíle, než potřebuji nebo chci vstát. Vidíte, jsem stejná jako Vy, jen možná pár kroků před Vámi a to jen v délce praktikování a sebedisciplíny. Nic jiného v tom vlastně není.

Ráno patří mě.

  Když potřebují vstát brzy ráno, řídím si budík tak, abych stihla svoji ranní rutinu, kterou už v té době mám jasně naplánovanou, kolik času ji chci obětovat. Díky tomu, že už praktikuji dlouho, jsem schopná vstát, protože ráno patří mě a moc si to užívám. Pomáhá mi to se probudit, protože s tím mám velký problém, nastartovat se a vnímat situace, které mi přes den potkávají jako příjemné výzvy či překážky, které s lehkostí díky tomu překračuji. Vše se Vám může zdát zalité sluncem a říkáte si, do téhle fáze já nikdy nedojdu. Nevzdávejte to ještě před tím, než něco začnete. Dejte tomu šanci a vytrvejte. Nemůžeme přeci chtít vše hned, vše má svůj vývoj a potřebujete to svůj čas. Stejně jako semínko, které potřebuje vyrůst, až pak se můžeme těšit z jeho krásy. Stejně jako když učíme děti plavat, stejně jako když se učíme jezdit na kole. Stejné je to se vším. Hledejte možnosti, ne výmluvy. Hledejte čas pro sebe a nevymlouvejte se na to, že není. Věřte mi, že času je dostatek na vše, co chceme dělat. Ale třeba sáhněte si do vlastní kapsy, kolik času jsme schopni strávit na sociálních sítích nebo u televize. Tenhle čas by mohl býti náš.

Vše je o Vás, o Vašem nastavení, o tom, co pro to chcete udělat Vy a co jste ochotni ze začátku obětovat pro to, abyste mohli plnit ranní rutinu.

   Můj den tedy začíná praktikováním jógy 30 minut a meditace 30 minut, zakončena studenou sprchou. Někdy obměnuji pořadí či zkracuji délky dle toho kolik mám času. Někdy když je hezky po cestě do práce jedu dřív a na takovém jednom krásném odpočívadle si dám snídani a rozhlížím se po okolí. Vykouzlí mi to úsměv na tváři a cítím se mnohem lépe připravena na den, který právě začíná.

Takhle jsem to měla dříve já.

   A o tom to je. Hledám už pro sebe důvody k tomu dělat si radost. Způsoby, jak si zpříjemnit den. Stále a stále člověk řeší dokola stále stejné věci, ale věřte mi, že když se naladíte na sebe a na to, co chcete udělat pro to, aby Váš den začínal krásněji než vstáváním na budíka, odjezd za 5 minut a v práci na mě nikdo nemluvte dvě hodiny než se proberu – tak takhle jsem to přesně měla já. Byla jsem na pěst 😀

Pokládat si správné otázky.

   Nemusíte ze začátku si dávat 30 minut a nutit se. Řekněte si sami, co by mohlo být součástí Vaší rutiny? Jestli Vaše odpověď bude projít sociální sítě a koukat na televizi, to Vás od sebe odpojuje a rozhodně to není kvalitní začátek dne. Ranní rutina je o spojení sám se sebou. O tom, abychom zjistili, jak se ten den cítíme. Jaké máme emoce po proběhlé noci, protože i v noci se nám zdají sny, které nás ovlivňují. Ovlivňuje nás počasí a atmosféra do které se probouzíme. Co můžu udělat pro to, aby můj den začal jinak a lépe? Co můžu pro sebe udělat, abych se cítila po všech stránkách ten den připravena čelit jakékoliv výzvě, kterou mi život přinese? Takové otázky si pokládejte. To jsou ty správné.

Nečekat a jednat

  Až budete vědět co bude náplní Vaší ranní rutiny, nečekejte s tím bůhví jak dlouho. Prostě něco zkusíte a když Vám to nebude vyhovovat, zkusíte zařadit něco jiného. Takže už víme, co budete dělat. Teď si řekněte, kolik času tomu chci obětovat ráno po probuzení.

A to je jen Váš čas pro sebe

 Nepoužívejte v tomto čase telefon, nekontrolujte ho, nechte to až na čas po Vaší ranní rutině. Mohlo by se stát, že sklouznete znovu do toho, že se zapykáte u mobilu či někde jinde. Věřte, že i Vaši blízcí si zvyknou na Vaší rutinu. Možná to nebude hned, ale když si ji udržíte, přijmou to, jako Vaši součást. U mě to též bylo. Dnes už ví, že mi dávají prostor, který potřebuji.

Rada nad zlato

 Nezvěte k ranní rutině nikoho dalšího, praktikujte ji sami. Tohle jsem si myslela, jak je super, že by někdo praktikoval ranní rutinu se mnou, jenže pokud se potřebuji probudit, každý další člověk je pro mě vetřelec a já na něj třeba jen nemám náladu. Pokud už sám delší dobu praktikuje a věnuje se ranní rutině, pak je to parťák či hnací motor a můžete praktikovat na stejném místě a každý po svém. Ale pokud máte někoho učit praktikovat, pak to dělejte v jiném čase než při vaší denní rutině.

Zpět k tomu, co by nám pomohlo v praxi.

Cvičení či jóga

  Cvičení, většinou pomalejší ranní cvičení na protažení, či jóga. Dnes je na Youtubu a jiných platformách mnoho videí, které Vám mohou být jako mustr při cvičení. V případě doporučení těch, které sleduji já, se mi ozvěte do zprávy, ráda Vám je posdílím.

Meditace

  Meditace, jen pozor na to, doporučuji praktikovat již v sedě, mohli byste zase usnout a to nechceme. Paráda je, když můžete meditovat i v přírodě, pokud jedete třeba na ranní koupačku, jako my když venku neleje jako blázen. Meditace opět volně na Youtube nebo jiných platformách. Každý si určitě najde to své.

  Když začal meditovat můj přítel, řídil si budíka třeba na 5 minut. Časem se stalo, že mu sice budík zazvonil, ale v meditaci setrval delší dobu a vůbec mu to nepřišlo. I takto se dá začít s meditací. Ale o tom v jiném příspěvku.

Dechové praktiky

   Parádní jsou i jen dechové praktiky na dodání energie, rozproudění, okysličení, probuzení. Též najdete kdekoliv na internetu ( Mějte je už dopředu připravené, ať je nehledáte ráno, ztrácíte tím čas).

Ranní studená sprcha

   Ranní studená sprcha je výborná. Ranní koupel ve studené vodě v přírodě. O benefitech otužování píši v příspěvku na blogu.

Afirmace

  Můžete praktikovat afirmace či manifestace. Psát si deník vděčnosti a posilovat svoji vděčnost. Můžete se zastavit na svém oblíbeném místě v přírodě a tam chvilku jen tak být.

Nic nejde hned, všechno chce čas

   Vše, co si tady píšeme, jsou praxe, které trvají určitou dobu. Nic nejde hned. Je to o tom, zda chci něco v životě změnit a nebo nechci. Pokud ano, stačí vytrvat, a i když se nám někdy nechce, pořád a stále rutinu dodržujte. Jakmile z ní vypadnete jeden den a jste na začátku, těžko se do ní znovu budete vracet. Dejte si opravdu reálný čas, který jste ochotni tomu věnovat,. Nedávejte si tam do začátku 1 hodinu praxe. Ze začátku třeba to bude jen 10 minut dohromady, 15 minut, někdo 5 minut, všechno je super. Najděte si kratší videa s afirmacemi, které můžete poslouchat i u čištění zubů či dělání snídaně. Jen něco udělejte jinak a dělejte to jen pro sebe. Tenhle čas je jen pro Vás, a to je důležité si uvědomit.

Dejte mi zpětnou vazbu

   Budu moc ráda, když mi třeba napíšete do zprávy či emailu, jak se Vám daří Vaše rutiny, co by Vám pomohlo s praxí nebo zda už jste začali a jaké to pro Vás je.

   Držím Vám palce a přeji Vám, abyste vytrvali, protože tohle je čas pro Vás a tím si pěstujete svoji sebelásku a ta je v našem životě velmi důležitá.

Líbil se vám můj článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!